in , ,

Altın Yumurtlayan Eti Maden Katar’a… Katar’dan aldığınız hediye uçağa karşılık vermeyi mi düşünüyorsunuz ?

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, altın yumurtlayan tavuk olarak nitelendirdiği ETİ Maden işletmelerinin Varlık Fonu’na devredilmesine tepki göstererek, “Katar’dan aldığınız hediye uçağa karşılık vermeyi mi düşünüyorsunuz?” diye sordu.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis’teki Bütçe görüşmelerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ayrılan 2019 bütçesini değerlendirmek için söz aldı.ETİ Maden’in Varlık Fonu’na devredilmesine tepki gösteren Yokuş, “Altın yumurtlayan bir kurumu neden Varlık Fonu’nu kapsamına aldınız? Yoksa bu kurumu Katar’dan aldığınız hediye uçağa karşılık vermeyi mi düşünüyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

“Biz bu anlayışla gider alternatif enerjiye geçiş yolunu seçmezsek Türkiye mevcut gelirinin yüzde 21’ine gelen kayıplara uğrayacaktır” diyen Yokuş, “Türkiye mevcut iklim değişiklik politikalarını değiştirmezse 2050 yılında Milli Geliri yüzde 50 oranında daralabilecektir” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Afşin Elbistan Termik Santrali’nin özelleştirildiğini hatırlatan Yokuş, personelin izinli sayıldığını ve santralde halen kimsenin çalışmadığını söyledi. Yokuş sözlerine şöyle devam etti:“Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nde göre yapan 200’ü aşkın mühendis hizmet alımı şeklinde istihdam edilmektedir. Yılda on binlerce memur kadrolarına atama yapılırken ülkenin en önemli kurumlarındaki bu durum kabul edilebilir değildir. Enerji Bakanlığı’na bağlı üretim kurumlarındaki üst bürokratların neredeyse tamamı kurum dışından atanmaktadır. Belediyelerden veya yandaş holdinglerden atanmaktadırlar. Bu atamalar yıllarca bu kurumlarda görev yapan personelin moral motivasyonunu bozmaktadır. Ülkedeki madenleri takip etmekle sorumlu MAPEK mühendis olmayan yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Elbette ki hukuken bir engel yoktur ancak mühendis olmayan birisinin bu kuruma ne kadar katkıda bulunabileceğini sizlerin takdirine sunuyorum.”

“ETİ MADEN’İ HEDİYE UÇAĞA KARŞILIK KATARLILARA MI VERECEKSİNİZ?”

“ETİ Maden işlemeleri de Varlık Fonu’na devredilmiştir. Yaklaşık bir milyar dolar üretim yapan ve bu üretilen ürünlerin yüzde 98 ihraç edilen, yılda 400 milyar lira hazineye net kazandıran altın yumurtlayan bir kurumu neden Varlık Fonu’nu kapsamına aldınız? Yoksa bu kurumu Katar’dan aldığınız hediye uçağa karşılık vermeyi mi düşünüyorsunuz?”

KATAR NEREDE?Katar Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesi. Tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyinde İran bulunur.

TÜKETİM MADDELERİNDE DIŞA BAĞIMLI:Ülkede hemen hemen hiçbir tüketim maddesi üretilmemekte, dışarıdan ithal edilmektedir. Fakat ülkedeki oldukça az olan vergi oranları ve enerjinin çok ucuz olması bu mallardaki fiyatı oldukça düşük tutması beklentisi doğursa da gıda benzeri tüketim malzemeleri ucuz değildir, ama elektrik ve elektronikte ucuzluk kendisini hissettirmektedir. 1 tanesi karada 6’sı açık denizde olmak üzere toplam 7 adet doğal gaz üretim noktası vardır. Ülkenin körfeze bakan kısmında ras laffan denen bir endüstri şehri kurulmuştur.

KATAR KRİZİ NASIL ÇÖZÜLÜR?:Suudi cephesi Katar’dan krizi sona erdirmek için beklentisini resmi düzeyde İhvan hareketine yönelik desteğini çekmesi olarak açıkladı. Ancak perde gerisindeki beklenti, Katar’ın İran’la ilişkilerini dondurup, Trump desteğiyle Suudilerin liderliğini yaptığı “Tahran karşıtı cepheye” geçmesi.Ancak siyasi kulislerde, Katar’ın mevcut Emiri’nin bu beklentileri karşılasa bile, Suudi cephesinin güvenini kazanmasının mümkün olamayacağı, dolayısıyla Katar’da “aile içi” bir yönetim değişikliği yaşanabileceği konuşuluyor. Mevcut Katar Emiri’nin, kendi isteği ya da belki isteği dışında yönetimden ayrılıp, yerine Suudiler’in onay vereceği bir başka ismin geçeceği hesapları şimdiden yapılmaya başlamış durumda.

ORTAK DOĞALGAZ HAVUZU: İran ile Katar’ın yakınlaşmasının başlıca sebebi ise, her iki ülkenin de denizdeki zengin doğalgaz rezervleri açısından komşu olmaları. Katar’ın yaklaşık 135 yıl daha çıkarabileceği hesaplanan zengin doğalgaz rezervleri denizdeki Kuzey Gaz sahasında bulunuyor.Bu sahanın daha kuzeyinde ise, İran’ın en zengin doğalgaz yataklarının yer aldığı Güney Pars doğalgaz sahası yer alıyor.Katar, İran’la yaşanacak her türlü gerginliğin doğalgaz rezervlerini kullanmasında ciddi sıkıntı doğuracağını hesaplayarak, Tahran yönetimi ile ilişkilerini, Suudi Arabistan’ın aksi yöndeki telkinlerine rağmen, bozmamayı tercih ediyor.

KATAR SONRASINDA SIRA TÜRKİYE’YE GELİR Mİ?Ortadoğu’daki bu karışıklıktan en çok etkilenecek ülkelerden biri de Türkiye.Suudi Arabistan’la hep iyi ilişkiler içinde olan 15 yıllık AKP iktidarı, ancak “en yakın müttefik” olarak bölgede Katar’ı seçmişti. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Katar-Suudi krizi sonrasında yaptığı ilk açıklamada, eğiliminin Katar’ın mevcut yönetimi yanında durmak olduğu izlenimi verdi.

Ayrıca Türkiye de, tıpkı Katar gibi, İran’la “düşmanlık ilişkileri” içinde yer almıyor. Hatta Suriye konusunda, Rusya aracılığıyla, Ankara ve Tahran arasında bir nevi “ittifak ilişkisi” bile kurulmuş durumda. Suriye sorununun çözümü için icat edilen “Astana sürecinin” üç garantör ülkesini, Türkiye, Rusya ve İran oluşturuyor.Türkiye açısından İran’ı önemli kılan bir başka unsur ise, doğalgaz ihtiyacı. İran, Türkiye’nin ikinci büyük doğalgaz tedarikçisi konumunda bulunuyor.Katar’da beklenen yönetim değişikliğinin gelmesi, ya da mevcut Emir’in baskılara dayanamayarak ABD destekli Suudi cephesine “teslim olması” halinde, Ortadoğu’da gözlerin Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

ABD yönetimi ve Suudi Arabistan’ın, İran’a karşı “kuşatmayı” tamamlaması için, Türkiye’nin de desteğine ihtiyacı bulunuyor.Katar krizinin öyle ya da böyle aşılması sonrasında, Ankara’daki AKP hükümetinin de bu açıdan bir “yol ayrımına gelmesine” kesin gözüyle bakılıyor.

 


Oylamak ister misiniz ?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’yi Sekiz Eyalete Bölelim ! İşte O Yazı …

Fatih Portakal Gündemi Altüst Etti : Eğer Başıma Birşey Gelirse…