in ,

Biscolata Erkeği vs Victoria Secret Kadını- Neden Dış Görünüş Aşkı Etkiliyor?

Aşk tamamen göreceli ve kişinin iç dünyasıyla oluşturduğu bir duygudur. Yüzyıllardan beri var olan, kadın-erkek veya rengarenk olarak,iki kişinin birlikte besledikleri bu duygudan önce, dünya genelinde birçok insanın,ilk olarak fiziksel özelliklere dikkat ettiği bir gerçek.Eğer ‘ben iç güzelliğe önem veriyorum,benim için iç güzellik önemlidir.’ diyorsanız bu sizin büyük bir yalancı olduğunuzu gösterir. Çünkü atalarımız bizlere ” aşktan önce bir dışa bak” mesajını yıllar yıllar önce, DNA’larımıza özenle yerleştirmişler. Hemde bunun haklı gururunu yaşamışlardır.Nasıl mı?İşte şimdi sizlere ilk insanlardan bu yana , neden eş seçerken ilk olarak fiziksel özelliklere önem verdiğimizi anlatacağım.

Aşk… Dokunmadan,sadece gözlerle,bakışarak sevebilmek.Gece ve gündüzü yok etmek,sevmek ama çok çok sevilmek.Aşk,milyonlarca insanın,milyonlarca harf ile anlata anlata,yüzyıllardır bitiremediği o derin,narin duygu.Aşkı uzun uzun anlatmayacağım. Çünkü daha önce Liebe,Rakkaus,Amour,Obicham,Salang,Agápi̱ adlı yazımda aşkı anlatmıştım.Çok uzatmadan sadede gelelim.

 

Şimdi,kabul edelim aşk deyince ilk aklımıza şöyle aşağıdaki romantik film sahneleri oluşuyor.Eğelenceli,tutlukulu,karşılıklı gerçek sevgi… Aman Allah’ım ne kadarda müthiş değil mi yaa? ???

Beraber delice eğlenmek,

96927be83a95ed0d4c59d8539e916314

Gözlerinin içine bakarak,tekrar tekrar aşık olmak,

tumblr_m4vw8jiYwM1rqpfps

Birlikte yemek yapmak,

tumblr_m6e6wruNWt1r3gutdo1_500_large

Ve bla,bla,bla

tumblr_nbr3inxO2s1th3s35o1_500

 

Bunlar tatlı şeyler.Bayramlarda hem para alan, hemde şeker alan çocuğun heyecanı,mutluluğu gibi adeta. Ama aşk bu yüzyılın bi’ icadı.Daha doğrusu böyle şapşik halleri bu yüzyılda çıkmış Eskiden hiç böyle değilmiş efenim.İlk bakışta,tak diye oluverirmiş her şey. Eskiden dediğim yıllar önce değil,yüzyıllar önce de değil. Milyonlar önce.Şu aşağıda ki dedemizin fabrikadan çıkışıyla başlamış.Onun zamanında aşk nedenli önemli ve tutkulu bilemeyiz. Ama tek bildiğimiz şey o dönemde evlilikler tamamen fiziksel özelliklere göre yapılıyormuş.

indir (1)

 

O zamanlar erkekler avcı,kadınlar ise yemek yapan,çocuk bakandı.(Yani günümüzden pek bir farklılığı yok maalesef) Erkekte önemli olan vücut yapısıydı.

images

  • Koca adayı bir cro-magnon’nun uzun bir boyu olmalıydı.(Bu daha kolay av yakalayabilmesi içindi.)
  • Geniş omuzlara sahip olmalı(bu da daha fazla yiyeceği sırtında taşıyabilmesiyle ilgili.Yani ne kadar geniş omuzları varsa,eve o kadar çok yemek taşıyabilirdi.)
  • Güçlü olmalıydı( Avını yakalayabilmesi için. Yani az buçuk bakvalı bir bey mesela 🙂 )

Şimdi kızlar sorum size.Size tamamen aynı kişilk özelikte, tamamen aynı kafada,aynı aileden iki bey sunacağım.

(Not: Burada tamamen olağan durumu anlatabilmek adına absürt kişilikler sunulmuştur.Hiçbir kimsenin dış görünüşü ile  alakalı incitici yorumlar yapılmamaktadır. ESNO hiç kimseyi eleştirme ve yadırgama hakkına sahip değildir.)

 

Biscolata erkeği mi?

large

Normal bir bey mi?

24120d_670c3177a2084da8ae383aca6a7f4db0

Bakın tamamen aynı karakter ve özelliklere sahip bu iki insanın tek farkı dış görünüşü.Ve sizin seçme şansınız var. Sanıyorum ki büyük çoğunluğunuz uzun,geniş omuzlu,güçlü biscolata erkeğini seçti.  Bu çok normal. Çünkü ilk atalarımız bu seçme durumunu bize kodlatmış.

Peki ya kadınlar? Kadınlarda durum neydi?

Tabi kide erkeler gibi kadınlarında belli özelliklere sahip olması gerekiyordu.

tumblr_n9xcftgGdo1tdo66yo1_500

Kadınların da tıpkı erkekler gibi belli görevleri vardı. Anne olmak,yemek yapmak gibi. İşte bu yüzden atalarımız kadınlarda şu aşağıda ki özellikle önemliydi.

  • Büyük kalçalar ( Daha sağlık doğum için. Kalçalar doğumda önemli bir rol oynar. Araştırmalara göre büyük kalçalı kadınların daha kolay ve acısız doğum yaptıkları görülmüştür.
  • Büyük gögüsler (çocukları emzirmek için)

Güçlü bir vücut (herhangi bir tehlikede çocuğuyla birlikte kaçabilmesi,kendilerini kotruyabilmesi için)

Şimdi beyler. Tamamen aynı ideolojide,tamamen aynı karakterde olan iki kadın varsayalım. Bunların tek farkı dış görünüşleri. Geri kalan tüm özellikleri aynı.Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

tumblr_mzzhiliR5J1sq3kuoo1_500 kim-kardashian-so-shady

Tabi ki de sizde iri göğüslü ve kalçalı bir bayanı tercih ederdiniz. Bu şimdiki yüzyılda, maalesef cinsellikle empoze ediliyor olsa da, dış görünüşte dikkatimizi çeken bu etkenler tamamen atalarımızdan bizlere miras kalmış genlerimizle alakalı. Yani onlar daha güçlü bir toplum oluşturabilmek için, bu tür özellikleri benimsemişler. Ve bizler onlardan kalan bu mirası günümüzde azda olsa kullanıyoruz.

Elbette bu yüzyılda aşk,tamamen kalpten gelen bir duygu olarak,karşısındakinin dış görünüşünü önemsenmeyecek bir hale getiren şahane bir duygu. Yalnız,bir erkek ve ya kadın tasrifi hep şu yukarıdakiler gibi olmuştur. Oyuncular,sanatçılar hep bu durumu baz alarak şekillendirilmişlerdi.

Şimdi neden Kim Kardashian, Victoria Secret Melekleri, Kıvanç Tatlıtuğ, Francisco Lachowski gibilerin hem kadınlar,hemde erkekler tarafından  beğenildiğini anlamışsınızdır.

 

Sakın unutmayınız,gerçek aşk içinizdekidir. Gerçek insan kişiliğiyle,karakteri ile bir bedene bürünendir. Bu yazı sadece birçok toplum tarafından kabul görülen,bir nevi yasalaşmış olan,dış görünüşün neden hep ön planda olduğunu,insanların neden ilk dış görünüşe odaklandığı sebebini anlatıyor. Daha fazlası değil.

Sevgilerimle,

-Berna

 

Oylamak ister misiniz ?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

1 yorum var

Leave a Reply
  1. Cok anlamli olmus devami gelsin isterim boyle kose yazilarinin her gun bikac tane yazarsaniz cok mutlu olurum bu sitede haberler biraz gecikiyorda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kelly Clarkson Maroon 5’ı Sahnede Şakaladığı Videoyu Paylaştı

Bir Yerlerden Duyup Kulağınıza Hoş Gelen Ama Bir Türlü Bulamadığınız Şarkılar