in , ,

Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı

Google Earth için çekilen uydu fotoğrafları birbirinden güzel doğa görüntülerini ortaya koydu. İşte yeşilist tarafından derlenen 11 inanılmaz görüntü

1 Mavinin nefes kesici tonları


Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı.Utah’ın Moab şehri yakınlarındaki Intrepid Potash madenindeki bu mavi göletlerde potasyum klorür buharlaştırma işlemi yapılıyor. Potash’ın kelime olarak potasyum klorür barındıran tuz anlamına geliyor. Bu tesiste suya mavi boya eklenerek rengi güçlendiriliyor. Kızıl çölün ortasındaki mavilik sayesinde güneş ışınlarının emilimi ve buharlaşma güçleniyor. Suyun buharlaşmasının ardından gölette kristal halde tuz ve potasyum klorür kalıyor. Bu maddeler kimyasal yapımında kullanılıyor.


Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardıYağlı boya tabloları andıran bu havuz Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı içerisinde bulunuyor. Havuz Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük kaplıcası. Kaplıcaya rengini sıcak su, bakteri ve yosun karışımı veriyor.3 Ada içinde ada, göl içinde göl


Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı
Filipinler’deki Luzon adasında bulunan bu Taal Gölü’nün içerisinde bir başka ada ve o adanın içinde de minik bir göl bulunuyor…2 Büyüleyici havuz


4 Çöldeki işaretler


Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı.Mısır’da çölde bulunan bu spiral desen insan yapımı. Kumda spiral desen yaratan 178 koniden oluşan bu ilüstrasyonun yapımı 1997 yılında tamamlandı.

5 Dünya haritası şeklindeki adalar.Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı
Dubai’de sahilden 4 kilometre açığa inşa edilen bu 300 adalık takım dünyanın 7 kıtasını temsil ediyor. Kafanızı sola yatırarak dünya haritasını görebilirsiniz.

6 Rengârenk göller.Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı
Bu rengârenk göller Bolivya’daki Eduardo Avaroa doğal koruma alanında bulunuyor. Andean Altiplano adındaki volkanik yüksek bir platoda bulunan göllerden sol üst köşedekinin (sarı olan) adı Colorada Gölü. Bu göl çok sayıda flamingoya ev sahipliği yapması ile tanınıyor.

7 Uçak mezarlığıBu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardıArizona’daki Davis-Monthan hava kuvvetleri üssünde artık kullanılmayan uçakların tutulduğu bir uçak mezarlığı bulunuyor. Hızla gelişen teknoloji nedeniyle günümüzde uçakların ömrü oldukça kısa. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kullanılmayan uçakların tutulduğu uçak mezarlıkları yapılmaya başlandı. Davis-Monthan bunların en büyüğü.

8 Uzaya mesaj.Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı
New Mexico’daki Mesa Huerfanita Çölü’ndeki bu işaretin Scientology kilisesine ait bir sığınak olduğunu düşünenler var. Armageddon benzeri bir felaketin ardından Scientology üyelerinin yeryüzüne dönmek için bu işaretleri kullanacaklarına inanılıyor.

9 Sonsuz parkur.Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı
Yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki bu çember İtalya’daki bir parkurun uzaydan görünüşü. Nardò Ring adındaki dört şeritli bu parkur yarışçıların belirli bir hıza ulaştıktan sonra direksiyonu hareket ettirmeden, düz yolmuş gibi gidebilmeleri üzerine tasarlanmış.

10 Dev çöpadam.Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı.Şili’deki Atacama Çölü’nde bulunan bu geoglif Atacama Devi olarak biliniyor. 119 metre uzunluğundaki bu şekil astronomik takvim oluşturmak amacıyla çizilmiş. Ay, bu devle aynı hizaya gelişi ekin döngüsünün başlangıç ve bitişini ifade ediyor.

11 En büyük havuz.Bu güzellikleri Google Earth ortaya çıkardı
Şili’nin Algarrobo şehrindeki bu dev mavi kütle bir göl ya da baraj değil, dünyanın en büyük yüzme havuzu. San Alfonso del Mar tatil kompleksi içerisindeki bu havuzun uzunluğu 1 kilometreden fazla, içinde ise 250 milyon litre su bulunuyor.

 

 

 


Oylamak ister misiniz ?

3 points
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soner Yalçın korkunç gerçeği açıkladı…

Hesaplarınızı Kontrol Edin ! 3 Bin TL Yatacak