in ,

Hoşçakal Yaz, Merhaba Sonbahar!

tumblr_ms9dm7ewd81ssqam8o1_500

Yaşam, bir döngüden ibarettir. İlkbaharda, yeniden doğan doğa, yaz geldiğinde eski canlılığını biraz yitirir. Ve ardından, renklerin yok olup da etrafın beyazlara büründüğü kış gelmeden önceki durakta, yani sonbaharda, her yer sarı, kırmızı ve kahverenginin çeşitli tonlarına bürünür ve yavaş yavaş veda etmeye başlar. Bir dönemin bitişine şahit oluruz. Fakat bunlara rağmen, belki de en çok sevilen mevsimlerden biridir sonbahar. Yaz bitmiştir, bunaltıcı sıcaklar düşmeye başlamıştır ve üç ay boyunca kendini hazırlayan bulutlar, atıştırmaya başlar yağmuru. Bir dönemin bitişinin göz yaşları diyenler de oluyor buna. Kulağa hoş geliyor, öyle değil mi?

20160808_175209

Fotoğraf sizce de harika değil mi?

20160808_175209

Sonbaharı sevmemiz için daha birçok neden var aslında. Mesela, soğukların başlamasıyla birlikte büründüğümüz yumuşacık hırkalar, kazaklar, rengarenk çoraplar, bereler…

Ya da, soğuktan donan parmaklarımızı kenetlediğimiz, sıcacık kahveler, sıcak çikolatalar, çaylar… Bu mevsimde hepsinin tadı ayrı bir güzel oluyor. Özellikle yağmurlu günlerde daha bir başka… Bunda hepimiz hemfikiriz değil mi?

20160808_175209

Ayrıca, Tumblr, We Heart It gibi popüler birçok sitede kitap okuyanların olduğu fotoğraflar genelde yağmurlu bir pencerenin önünde, elinde kahveyledir. Ve birçok kitap kurduna sorduğumuzda, okumayı en çok sevdiği zamanların böyle zamanlar olduğuyla ilgili sözler duyarız. Bunun için de sonbahar, kitapseverler olarak hepimiz için biçilmiş kaftan gibidir.

tumblr_nb7ko3oyFs1tl046fo1_500

Her ne kadar ülkemizde çok rastlamasak da sonbaharda yurtdışında çeşitli bayramlar ve partiler gerçekleşir. Mesela Cadılar Bayramı, bunun bir örneğidir. Etraf daha göze hitap hale getirilir ve sırf hazırlıkları için bile sevilebilir bence bu bayram. Bir diğer örnek ise, ülkemizde fuar günlerinin başlangıcının bu mevsimde olmasıdır. Tüyap Kitap Fuarı’nın o muhteşem atmosferiyle, bu dönemde buluşuyoruz. Ve bazılarının sevindiği, bazılarının üzüldüğü o olay gerçekleşir; okullar açılır. Aslında sınavlar olmasa güzel yer.

tumblr_ms9dm7ewd81ssqam8o1_500

Bu yazıyla ilgili görüşünü almak için çok değerli bir arkadaşım olan Menderes’e mesaj atmıştım ve benden yazıma bir şey eklememi rica etti. Oldukça hoş bir bilgiydi. Paylaştığı için çok teşekkür ederim.

”Japonya’da sakuraların (kiraz ağacı) yaprakları sonbaharda yere düşerken görüntüleri o kadar beyaz ve o kadar saf bir görüntü oluştururmuş ki, Japonlar kiraz ağaçlarının yapraklarını kara benzetirmiş.Hatta Junichiro Tanazaki isimli bir yazar var.Onun kitabının adının ”Nazlı Kar” olmasının sebebi bu.”

Ve son olarak, sonbaharda doğmuş olan herkesin doğum günü şimdiden kutlu olsun. Selam olsun size, Başaklar, Teraziler, Akrepler, Yaylar. İyi ki doğdunuz.

Umarım, sonbahar hepimize iyi gelir. Mutlu günler!

20160808_175209

– Yeşim

Oylamak ister misiniz ?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

4 yorum var

Leave a Reply
  1. Ahaha, her mevsim güzeldir diye teselli edebilirim sanırım. 😀 Çok teşekkür ederim.

  2. Birde bence daha cok boyle yazilar yapmalisiniz.Bir tavsiyede bulunmak istiyorum:Dert kosesi.Tavsiyeler verirsiniz bizlere,dedikodu yapariz hoslandigimiz cocuklar hakkinda 🙂 Bence guzel olur.Degerlendirirseniz fikrimi bu siteden butun gun cikmam heralde

  3. Bu tarz yorumları yazmak bana da iyi geliyor. Sohbet havasında, hoş oluyor. Onun için devamı da gelecek. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test: Hangi 2 Broke Girls Karakterisin?

5 Kitap Önerisi