in , , , ,

Işık Kansu’nun Bir Ortaçağ Hayaleti : Sıradışı İddialarla Gündemde !

Işık Kansu’nun Bir Ortaçağ Hayaleti: Ensarlı Eğitim araştırmasında, AKP’nin geçen yıl torba yasayla devlete ait taşınmazların değerinin yarı fiyatına TÜRGEV, Ensar gibi vakıflara satış amacını güttüğünü, muhalefetin tepkisi sonrası bundan geri adım atıldığı izlenimi verilse de AKP’nin bu amacını gerçekleştirdiği belirtildi. Araştırmada şu bilgiler aktarıldı:

Devletin Taşınmazları Ensar Vakfı’na Verilmiş! Özellikle ci   sel istismar vakalarıyla adından sıkça sözettiren AKP’nin gözdesi Ensar Vakfı, Türkiye’nin köklü kurumlarının taşınmazlarıyla ihya edilmiş!

AKP, 2017 Ocak ayında ilgili ilgisiz her şeyi torbaya attığı yasa tasarılarından biriyle Kızılay, Yeşilay, Darülaceze, Darüşşafaka ve Türk Hava Kurumu’na verilen devlete ait taşınmazların, ilgili kurumlar tarafından harca esas değerinin yarısına satılması olanağı tanır. Tasarı, bu kurumların mallarının TÜRGEV, Ensar gibi yandaş vakıflara devredilebileceği gerekçesiyle muhalefetin tepkisiyle karşılaşır. İlk zamanlar AKP geri adım atmış gibi görünür. Taşınmazların satılması yerine, 49 yıllığına bedelsiz kullanım hakkı tanınır.

Meclis’te görüşülen yasadaki bir maddeye göre, Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıflardan öğrencilere yönelik eğitim ve yurt temini faaliyeti bulunanlardan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken belirlenen sağlayanlar lehine, kuruluş amaçlarına uygun olarak kullanılmak üzere mülkiyeti Hazine’ye veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde 49 yıl süreyle bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebilecektir artık. Ensar Vakfı, AKP döneminde Bakanlar Kurulu’nca kamu yararına vakıf ilan edilmiştir. Dolayısıyla vergi muafiyeti vardır. Demek ki, o taşınmazlar Ensar Vakfı’na devredilebilecektir. Kızılay, Yeşilay, Türk Hava Kurumu gibi köklü kuruluşlar, bu düzenlemeye karşı çıkmazlar. Çünkü onlar da AKP’lileştirilmişlerdir. (kaynak haberyüzdeyüz)

1956’da Turhal’da doğdu. 1978’de Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. Gazeteciliğe 1976’da Flaş gazetesinde muhabir olarak başladı. Özgür Toplum dergisinde çalıştı. Cumhuriyet gazetesinin Ankara Bürosu’nda haber servisini yönetti. Şimdi yine Cumhuriyet gazetesinde yazar olarak çalışıyor.


Oylamak ister misiniz ?

3 points
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nevşin Mengü’den Metin Akpınar’a ‘faşizm’ göndermeli destek

Yeni Gelişme : Müjdat Gezen Ve Metin Akpınar Davasında Mahkeme Kararını Verdi !