in , , , , ,

Murat Bardakçı’dan Erdoğan’ı kızdıracak yazı: Şam’da namaz…

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Yılbaşı gecesi Taksim’de bayrak açan ÖSO’cuları yazdı.

Tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk gazetesindeki bugünkü köşesinde son günlerde gündemde olan ‘Taksim’de ÖSO bayrağı açan Suriyeliler’ konusuna değinerek “‘Namazı Şam’daki Emevi Camii’nde kılma’ hayallerine dalıp işleri daha da içinden çıkılmaz hâle getirirseniz, mülteci akınına uğramanız gayet tabiidir” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yeni yılın uğrak adreslerinden biri olan Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında Suriye uyruklu bir grup tarafından Özgür Suriye Ordusu bayrağı açılması, çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Sosyal medyada çok sayıda paylaşım alan görüntülerde, Taksim meydanında halay çekerek ÖSO sloganları atan Suriyelilerin görüntüleri yer alıyor. Söz konusu görüntüler, ülke kamuoyunda Türkiye’deki Suriyelilere dair yeni bir tartışma başlatmıştı.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı da, ‘Suriyeliler’ başlıklı köşe yazısında bu tartışmaya değinerek şu ifadeleri kullandı:”Taksim Meydanı’nda yılbaşı gecesi Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağını açtılar diye Suriyeli mültecilerin aleyhinde demediğimizi bırakmıyoruz…

Ama ortada öyle tartışma falan değil, ‘Suriyeliler dışarı!’ haykırışları var! Gerçi vaziyeti makul şekilde değerlendirip aklıbaşında söz edenler az da olsa mevcut fakat ekseriyet ‘Gitsinler de gitsinler!’ diye tutturmuş halde…”

Türkiye’deki Suriyelilerin durumunun ‘Gitsinler mi, kalsınlar mı’ tartışmasının ötesinde olduğunu belirten Bardakçı, ‘sorumluluğun’ ise Türkiye’ye ait olduğunu vurgulayarak “Üstelik, bu sorumluluk bize aittir: ‘Namazı Şam’daki Emevi Camii’nde kılma’ hayallerine dalıp zaten fokur fokur kaynayan bir memleketteki karmaşaya müdahale ederek işleri daha da içinden çıkılmaz hâle getirirseniz, mülteci akınına uğramanız gayet tabiidir; gelişlerin sorumluluğu da bu işin aktörlerine ve bu arada da bize aittir!” ifadelerini kullandı.Türkiye’nin uzun süreden beri ‘mülteci cenneti’ olduğunu belirten Bardakçı, Suriyelilerden de önce Türkiye’ye gerçekleşen mülteci akınlarından da örnekler verdi:

“Türkiye gibi imparatorluk geçmişi olan memleketlerin, sınırların değişmesinden sonra da vakti zamanında toprağı olan bugünün genç ülkelerinde yaşayanların akınına uğraması tuhaf değildir ve asıl tuhaflık beklenmedik bir gelişmenin vukuunda mülteci akınlarının görülmemesidir. Hele, İstanbul gibi geçmişte payitahtlık etmiş büyük bir metropolün mülteciler beldesi hâlini almasında da öyle gariplik aramamak gerekir” dedi.’ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI OTURMAMIZIN MANASI YOK’

“Ama bütün bunlar olup biterken ‘Geldiler, yerleştiler, artık olan oldu’ deyip elimiz-kolumuz bağlı oturmamızın da mânâsı yok” diyen Bardakçı ayrıca, Türkiye’deki Suriyelilerin geleceği ile ilgili düşüncelerini ise “Evlerini-barklarını geride bırakıp buralarda sürünmelerinde bizim de payımızın bulunduğu bu insanları ateş deryâsı olan memleketlerine ölmeye gönderemeyeceğimize göre, kalacak olan çoğunluğu sisteme dahil etmenin çareleri üzerinde ciddî şekilde durmamız gerekir” ifadeleriyle aktardı.

Öte yandan, Türkiye’deki Suriyelilerin durumlarını Almanya’ya çalışmaya giden Türklere benzeten Bardakçı, “Türkiye’deki Suriyeliler, Almanya’nın kalkınmasında bizim oynadığımız rolün buradaki benzeri için biçilmiş kaftan gibidirler! Onlardan ekonomik istifadenin yanısıra milyonlarcasının bundan böyle zaten burada kalacaklarını peşinen kabul ederek uyum sağlamalarının yolları üzerinde çalıştığımız takdirde son günlerin tehlikeli tartışması kendiliğinden ortadan kalkar” dedi.

Bardakçı, Suriyelilerin ‘Arap dünyasının en uyumlu halklarından’ olduğunu da belirterek, yazısını “Mülteciler meselesinde aslında şanslı bile sayılırız; zira Suriyeliler, Arap dünyasının en uyumlu halklarındandır. Aralarından hadise çıkartıp sosyal tepki yaratacak olanları tabii ki çıkacaktır ama emin olun, şimdi bizimle beraber yaşayan milyonlarca mülteci Suriye’den değil de komşumuz olan diğer Arap memleketinden gelmiş olsa idi, asıl gümbürtü işte o zaman kopardı!” ifadeleriyle sonlandırdı.

25 Aralık 1955’te gazeteci İlhan Bardakçı ve Nemika Bardakçı’nın oğlu olarak İstanbul Pakize Hanım Doğum Kliniği’nde doğdu. Dedesi, Denizli, Elazığ, Çorum ve Konya valilikleri yapmış, Milli Mücadele kahramanlarından Cemal Bardakçı’dır. Taş Mektep olarak da anılan Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Annesi ve babası 1966 yılında ayrıldı.

1978 yılında Ankara Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu ancak ilgi alanı tarih olduğu için tarih konusunda uzmanlaştı. Musıkîye Selahattin Tanur’la tambur ve eser meşk ederek başlayan Murat Bardakçı, Tanur’dan icazet aldı. Ekrem Karadeniz’le teori, teori tarihi ve ses sistemi üzerine çalıştı. Fahire Fersan ve Vecdi Seyhun’dan yararlandı, ilgi alanını daha sonra musıkî tarihine yöneltti.Abdülbaki Gölpınarlı’dan şarkiyat kaynakları ve metodolojisi alanlarında büyük ölçüde faydalandı.

Bu arada Türk ve İslam müziği tarihiyle ilgili kitap, belge, fotoğraf, film ve ses kaydı gibi arşiv malzemeleri topladı ve geniş bir nota koleksiyonu oluşturdu. Türk müziği tarihiyle ilgili çok sayıda araştırması yayınlanmıştır ve yayınlanmaktadır.
Dönemin sadrazamı Talât Paşa’nın özel arşivinden faydalanarak 1915 Ermeni Olaylarını konu alan “Talât Paşa’nın Evrak-ı Metrukesi” adlı kitabı yazmıştır.

2006 yılında Kanal D’de yayınlanan ve 4 bölümden oluşan “Son Osmanlılar” belgeseliyle tanınmaya başlandı. 2008 yılında Kanal 1’de başladığı Tarihin Arka Odası programına Mart 2009’dan beri Habertürk televizyonunda Erhan Afyoncu ve Pelin Batu ile birlikte devam etti. Daha sonra Mart 2011 tarihinde Pelin Batu programdan ayrıldı.

Haberturk.com’da yazan Bardakçı, 1 Mart 2009’den beri Gazete Habertürk’te pazartesi, çarşamba ve cuma günleri köşe yazıları, pazar günleri ise tam sayfa olmak üzere haftada dört kez yazmaktadır. Ayrıca 30 Mayıs 2010 tarihi itibariyle Habertürk Tarih dergisini hazırlamaktadır.

2009 yılında 5 yıldır birlikte olduğu Ayşegül Manav’la evlenmiştir.


Oylamak ister misiniz ?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 50.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yılmaz Özdil Yazısı :Asrın liderimizin “tıpkı kuvayi milliye” dediği Suriyeliler…

Tüm Dünya Televizyonları Duyurdu : Savaşa Hazır Olun !