in

Suriye Türkiye’nin Vietnam’ı Olacak

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı ama ABD’nin deyim yerindeyse aba altından sopa göstermesiyle şimdilik ertelediği askeri harekat gündemdeki yerini korurken Stratejist Erol Mütercimler çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

Mütercimler, ” Suriye dediğimiz o bölge bizim ulusal güvenliğimizle mi ilgili evet. Türkiye’nin asıl çabası ne Fırat’ın doğusu. Peki ABD ne diyor, kesinlikle seni Fırat’ın doğusuna sokmam. Bırak oradan çekilmeyi Türkiye’ye yol vermesini oradaki PYD/YPG unsurlarına en seçkin 500 askerinden oluşan birlik gönderdi. 3 bin tır silah yardımı zaten yapmıştı onu söylemiyorum bile. Hal böyleyken nasıl çekileceğiz biz şimdi Suriye’nin bu bandından. Bu yüzden diyorum Suriye Türkiye’nin Vietnam’ı olacak. Bana Vietnam’ın yerini biliyor mu gibisinden saçma sapan yanıt verenler olur. Vietnam siyasi literatürde ‘bataklık’ diye geçer. Girdin mi çıkamazsın. ABD için Vietnam binlerce kilometre ötedeki bir yerdi bizim için Suriye 20 dakikalık bir yer nasıl çekileceksiniz buradan. Çekilin de görelim. Çekilemezsin çünkü o andan itibaren olağanüstü büyük bir tehlike. 1990’larda şunu söylüyorduk hep ABD Büyük Kürdistan kurmak amacında. Ancak artık bu değişmiş durumda. ABD bu bölge de Kürdistan’lar kurdurmakta. Irak Kürdistan’ı, Suriye Kürdistan’ı, Türkiye Kürdistan’ı ve son aşamada İran Kürdistan’ı. Bunun kaynağı ne 1896’da ABD Parlamentosundan Osmanlı tartışılıyor ve Birleşik Türkiye devletinden bahsediliyor. Aradan yüz yıl geçiyor, 1999 CIA’in iki Türkiye sorumlusu bir kitap yazıyor ve o kitapta da yine Birleşik Türkiye vurgusu yapılıyor. Her zamanki gibi tüm bunlardan o dönemde de haberimiz olmamış. O dönemin ataşesi, büyükelçisi, MİT yetkilisi vs uyumuşlar. Şimdi de sürekli bir dış güç ifadesi söylenip duruyor dış güç bu işte. Bu da zaten her zaman var. Her dönem var. Başka ülkelere göre de biz dış mihrakız sonuçta. Sen napıyorsun önemli olan o” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen ay Suriye’den çekileceklerini duyurmasının bölgede yarattığı etkiyi de değerlendiren Mütercimler, İran’ın çatışmalar sayesinde bölgedeki etkinliğini arttırdığına dikkati çekerek, “ABD askerlerini ben bölgeden çekeceğim açıklaması yapıyor ama bizim atladığımız önemli bir konu var. ABD’nin bölgeden çekilmesini istemeyen devletlerin başında aslında İran geliyor” diye konuştu.

‘LÜBNAN DIŞINDA İNİSİYATİFE SAHİP OLDULAR’

İran’ın Lübnan dışında ilk kez bölgede büyük bir inisiyatife sahip olduğunu ifade eden Mütercimler, “Bölgedeki ilgi alanlarını genişlettiler. Dolayısıyla bunu kaybetmek istemiyorlar. Nasıl İsrail siyaseti kendisini ayakta tutabilmek için İran karşıtlığına gereksinim duyuyorsa aynı şey İran için gerekli. Sonuçta İran ABD tarafından 1979’dan beri bir şeytan devlet olarak görülüyor. Bölgede İran’ın uygulamış olduğu strateji ise bölgenin buradaki İslami devletleri de mezhepçi dış politika meselesinden son derece rahatsızlar” dedi.

MOSKOVA’DA BİRİNCİ MADDEYDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta içinde Rusya’ya ziyaretine de değinen Mütercimler, Rusya lideri Vladimir Putin — Erdoğan zirvesinde masada İran’ın etkiliğinin konuşulduğunu da belirtti. Mütercimler, “Suriye ile İran lişkisine bakınca İran’ın burada desteklemiş olduğu örgütler var ve bu örgütlerin çoğu başka devletler tarafından terör örgütü diye tanımlanıyor. Dolayısıyla İran’ın bu bölgeye yönelik ne yapmak istediği bana göre Moskova’da birinci madde idi.” ifadelerini kullandı.


Oylamak ister misiniz ?

-3 points
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 3

Downvotes percentage: 100.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdoğan’dan Suriyeliler için ezber bozan çıkış

35 milyar dolar çok büyük para… Nereye gitti?