in

Yeniçağ Yazdı Seçimde Hilenin Belgesi

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, 24 Haziran seçimleriyle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Seçmen listelerinde büyük oynama olduğunu bugünkü köşe yazasında dile getiren Takan ‘Anlayacağınız, 3 bin 129 askerî öğrencinin yarısı bir koğuşta diğer yarısı ikinci koğuşta ikamet ediyor ve yatıp kalkıyor!.

Ahlatlıbel mahallesinin seçmen sayısı da bir günde 2 bin 180’den 5 bin 309’a çıkıyor.’ diyerek iddialarını belgelerle destekledi.

‘BU SANDIKLARDAN AKP VE MHP’YE OY ÇIKIYOR’

Yasa dışı hazırlandığını ileri sürdüğü seçmen listelerine göre oy kullanılan sandıklarda MHP ve AKP’ye oy çıktığını belirten Takan, ‘Askerî öğrenciler, araçlarla oy kullanacakları Ahlatlıbel mahallesindeki okula getiriliyor ve askerî düzenle oy kullandırılıp geri götürülüyor. Sonuç ne oluyor?.. Oy kullanılan sandıklarda, çoğunlukla AKP ve MHP’ye oy çıkıyor!..’ diyerek kamuoyunun dikkatini çekti. Takan’ın yazısından konuyla ilgili başlıklar şöyle:

‘ASKERİ ÖĞRENCİLER OY KULLANAMAZ AMA…’

“Başkentin meşhur İncek’ine yolunuz düşerse, Ahlatlıbel mevkisinden geçerken görkemli binalar arasında Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ni gözlerinizle kolaylıkla seçebilirsiniz. İşte orada, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize subay ve astsubaylarımız yetiştirilir. Seçim mevzuatımıza göre, askeri öğrenciler seçimlerde oy kullanmazlar. Öyle mi?.. Meğerse öyle değilmiş!..”

‘3.129 ASKERİ ÖĞRENCİNİN İKAMET KAYDI DEĞİŞTİRİLMİŞ’

“24 Haziran seçimleri öncesinde, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgah kaydı şip şak Çankaya ilçesine alınmış, Ahlatlıbel’de oy kullanacaklarına dair seçmen kütüklerine kayıt olunmuş. Hem de “bu kadar da olur mu” denilebileceği hiç düşünülmeden… Herkesin aklı ile alay edercesine, 3 bin 129 askerin kaldığı yer de misafirhanenin 2 koğuşu olarak gösterilmiş;
“Ahlatlıbel Mah. İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jand. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi A Blok 14/24 A Çankaya-Ankara.”

“Ahlatlıbel Mah. İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jand. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi B Blok 14/24 B Çankaya-Ankara.”

BU SANDIKLARDAN AKP VE MHP ÇIKIYOR’

“İşte bu da belgesi; Nasıl oluyorsa!.. Anlayacağınız, 3 bin 129 askerî öğrencinin yarısı bir koğuşta diğer yarısı ikinci koğuşta ikamet ediyor ve yatıp kalkıyor!. Ahlatlıbel mahallesinin seçmen sayısı da bir günde 2 bin 180’den 5 bin 309’a çıkıyor. Skandallar bununla da bitmiyor… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayı ile yapılan bu işlem seçim günü de devam ediyor. Askerî öğrenciler, araçlarla oy kullanacakları Ahlatlıbel mahallesindeki okula getiriliyor ve askerî düzenle oy kullandırılıp geri götürülüyor. Sonuç ne oluyor?.. Oy kullanılan sandıklarda, çoğunlukla AKP ve MHP’ye oy çıkıyor!..”

24 Haziran seçimi öncesi yaşanan skandallar zinciri ile ilgili Ahlatlıbel mahallesi muhtarı Nizam Yılmaz ile görüştüm. Nizam Yılmaz, duyduklarımı teyit ettikten sonra o günlerde olup bitenlerden ilgilileri yazı ile uyardığını da söyledi. Nizam Yılmaz, şunları anlattı;

‘5-6 SANDIK ANİDEN 14’E ÇIKTI’

“Bizim mahallede seçmen listeleri askıya çıkarıldığında 2 bin 180 seçmen vardı bizde. Listeleri askıya astık. Bilahare partilerin ilçelerinden -İYİ Parti’den, CHP’den filan- ‘sandık görevlisi bulamıyoruz falan’ diye şikayetler gelmeye başladı. Niye dedik biz de… Hepsi hepsi 5-6 tane sandık vardı. ‘Hayır efendim 14’e çıktı’ dediler. ‘Olmaz, o kadar insan bir iki günde yazılamaz yani adres değişikliğinden bu kadar artış olamaz’ dedik. Seçim kurulunu aradım ben. İlçe seçim, ‘doğrudur. 1 haftadır bununla uğraşıyoruz’ dediler. ‘Sizin oraya Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencileri seçmen statüsünde sokuldu’ dediler.

‘KAYDA GÖRE İKİ KOĞUŞTA 3.129 ÖĞRENCİ KALIYORMUŞ’

“Nasıl oldu? İşte kursiyer olarak tanımlandığı için oy kullanabilecekler. 3 bin 129 kişi 2 günde seçmen listelerine eklendi. Ayın 9’u ve 10’unda Mayıs’ta. Bu kadar insanın 2 günde nüfus müdürlüğüne gidip yazılma şansı yok tabii. Bu tabii benim ön görümü söylüyorum. Flash belleğe yüklediler ve oradan da girildi. Şöyle, bu 3 bin 129 kişi 24-A ve 24-B’de kalıyor. Yani misafirhanenin 2 odasında 3 bin 129 kişi kalıyormuş gibi garip bir durum var. Tabii adamlar koğuşta kalıyor, koğuşu yazmak mümkün olmadığı için bunlar 2 tane misafirhanedeki lojmanı 3 bin 129 kişi kalıyormuş gibi tanzim etmişler”.

‘YÜZDE 90 ORANINDA AKP VE MHP’YE OY ÇIKTI’

“Biz sandıklarda görevliydik hepimiz. Bunların oy kullandığı sandıklarda yüzde 90 civarında AKP ve MHP’ye oy çıktı. Sevkle geldiler.”

‘BEN DURUMU BİLDİRDİM AMA SONUÇ ALAMADIM’

“Böyle bir garip durum olmuştu .Garip bir uygulama oldu. Bugüne kadar jandarma okulları eskiden ismi bu değildi Jandarma Eğitim Komutanlığıydı. O zaman da orada öğrenciler vardı geçmişte ama onlar hiçbir zaman oy kullanmazlardı. Ben 2007’den beri muhtarım bu seneye kadar hiç olmadı. Ben ilgili birimlere bildirdim, muhtar olarak görevimi yaptım ama siyasiler sonuç alamadıysa benim yapabileceğim bir şey yok ki. Benim de gücüm yok.”Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, sözlerini şöyle tamamladı:

‘NE DİYEYİM, BEKÇİSİZ KÖYDE İŞLER BÖYLE YÜRÜYORMUŞ’

“Seçim hileleri, Türk siyasetinin değişmez, değişemez ve asla değiştirilemez maddelerinin başında gelir!.. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim gören askeri öğrenciler yaklaşık -hafızam beni yanıltmıyorsa- 10 gün önce mezun oldular. Yani o dönemde askerî öğrencilerdi. Kursiyer sayılıp oy kullanabilmeleri için subay veya astsubay olmaları lazımdı. Yani bu gençlerin o günlerde rütbeleri yoktu. Şöyle böyle… Eleştirecek şey çok!.. Askerin nasıl siyasallaştırıldığının hazin bir belgesi bu. Kimseye kızmak niyetinde değiliz. Askerî atamalar, AKP ilçe binalarından geçiyor çünkü… Bekçisiz köyde işler böyle yürüyor!.. “

Oylamak ister misiniz ?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları öğrendikten sonra Anıtkabir’e boşuna gitmişim diyeceksiniz !

‘Hain’ deyip Atatürk’ün fotoğrafını indirtti! Öğrencinin yanıtı gündeme damga vurdu