in ,

Yerim Seni YGS-LYS!

giphy

Merhaba arkadaşlar!

Bugün günlerden on iki mart.Yarın ESNO ailemizin bir kısmı YGS’ye girecek. Bende bir üniversite öğrencisi olarak,siz YGS’ye  girecek arkadaşlarımız için bugün bir yazı yazmaya karar verdim. Hem YGS öncesi,hemde YGS sonrasında size destek olabileceğini düşündüğüm bu yazıyı YGS öncesi paylaşmayı karar kıldım. Umarım sizin için güzel bir yazı olur!

Liseye kadar her şey çok güzeldir.Çok bir sorumluluğunuz yoktur,sınavlarınızı bir şekilde geçersiniz,gırgır şamata daimdir.

bored-in-lecture_GIF

(ımm sorma ne lay lay lom)

Fakat lise son sınıf olduğunuzda-ki bazıları lise üçte başlıyor-şu saçma sınavlar için ortalama bir yılınızı harcarsınız. Herkes geleceği için bir şeyler yapmaya başlar. Kimisi çok fazla efor harcarken,kimileri de çok az çaba gösterir.Burada önemli olan çok çalışmak,her şeyi yalayıp yutmak değildir.Çok yüksek puan almaya aslında pek bir gerek yoktur.İlk yılınıza kazanamamak size bir şey kaybettirmez.Gittiğiniz okul,okuduğunuz bölüm Cv’niz için hiçte önemli değildir. Neden mi? Hadi gelin birlikte birkaç örnek ile nasıl bir geleceğiniz olacağına ve girdiğiniz sınavın, koca hayatınızda ki ufacık yerine bakalım.(not:üşengeçlik yapıp,yazıyı sonuna kadar okumaz iseniz,size yardımcı olamam 🙂 )

 

Üniversite okumak bir vizyon meselesidir.Çoğu insan vizyonunu üniversite yıllarında oluşturur. Geleceğinin temellerini üniversite yıllarında kurar. Daha çok üniversiteyi;bireylerin mesleki bilgiyi elde ettikleri,kültürel ve sosyal aktivitelerin gerçekleştiği,bireyin iç dünyasının ve farkındalığının ortaya çıkmasında yardımcı olduğu  kurum veya ülkelerin,kendileri ve dünya için vasıflı eleman yetiştirdiği,eleman okuludur. Diye kendimce tanımlar yaptım. İki tanım arasında ki farkın farkında mısınız? Hangisine katılıyorsunuz? Sizin için ne ifade ediyor?

tumblr_n7wus8beRv1rzgy8no1_500

(Tabi kazandırığı özgürlük ve üniversite hayatını bu yazının dışında tutuyorum. Anladınız siz o güzel şeyi 😉 )

Herkes güzel bir geleceği olsun ister. Önemli olan şey maddiyattır.-maalesef ki- Bu yüzden de iyi üniversitelere gidip,iyi bölümler okumak isteriz. Fakat size bir abla tavsiyesi; para kazanmak için okul okumayın! Çünkü para kazanmak için bakarsanız,o işi sadece para için yapacaksınızdır ve bu sizi mutlu etmez,bir zaman sonra o işi yapamaz olursunuz.

Çünkü  aşağıda yazdığım,birazdan okuyacağınız  şeydir size para kazandıracak olan şey. Para kazanmak için işe,iş için de yukarıda aşağıda yazdıklarım lazım.

Kültürlü,sosyal,gündemi takip eden,donanımlı birey olmak.

2x18-Take-Your-Daughter-to-Work-Day-Animated-gif-the-office-7891446-325-188

Tabi ki okuduğunuz okullar,bölümler önemli ama bu sadece bir tane artıcık katıyor size. Tabi kide hedefiniz her daim çok büyük olmalı. Muhakkak bir amacınız olsun.’ Hayatta hiçbir gayesi olmayan insanlar, bir nehir üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler; onlar gitmez, ancak suyun akışına kapılarak giderler’ diye çok güzel bir söz var. Aklınız da olsun.  Amacınız küçük büyük fark etmez. Öyle istekleriniz vardır ki belki de bunu anlatmaya çekinirsiniz. Dalga geçileceğini düşünürsünüz. Ne olursa olsun hayali olan  insanlar hayatta kalır.

tumblr_mw1cdhrFXw1so3zgno1_400

Yani bir okul veya bölüm hedefiniz olsun. Ama onları kazanamadığınız zaman ondan vazgeçmeyin, Her zaman alternatif vardır. Siz makine değilsiniz. Her şeyi aklınızda tutamazsınız,her şeyi bilemezsiniz. Yapabildiğiniz kadarıyla yapın sınavınızı. Ailelerimiz bizim en değerli varlıklarımızdır ve onları gururlandırmak isteriz. Fakat bazı aileler sınav konusunda fazla ısrarcı,baskıcı veya mükemmeliyetçi olabiliyorlar. Ama unutmayın siz de o ailenin bir bireysiniz ve siz iç işlerinde özgür dış işlerinde bağımlı,yani özerk bireylersiniz. Bu yüzden kendiniz için gireceğiniz sınavda,soruları kendiniz için çözün.Çalıştığınız kadarı emin olun sizin için yeterli. Bazen çok zorlamaya gerek yok.

Olduğu kadar güzeldir.Geleceği olan bölümleri okumak akıllıcadır. Çünkü ne kadar çok ihtiyaç o kadar çok taleptir.Bunu için de illa dört yıllık üniversite okumaya gerek yoktur. İki yıllık çok güzel mesleklerde vardır-ki isterseniz bunları dört yıllığa çok kolayca tamamlayabilirsiniz. Sadece matematik ve Türkçe sınavına girerek.- Mesela sağlık sektöründe ki bölümlerden;radyoloji,hemşire,iş sağlığı ve güvenliği gibi bölümleri tercih edebilirsiniz. Ve bunlar için çok çok yüksek puanlar almaya gerek yoktur. Sivil havacılık,çocuk gelişimi,aşçılık,grafik tasarım gibi bölümlerde geleceği olan iki yıllık bölümlerdir.

tumblr_inline_mkpnihVEku1qz4rgp

Eğer gayeniz size kazanç sağlayacak bir meslek ise YGS’den barajı geçmeniz yeterli olacaktır. Yok daha büyük hedefleriniz var ise tabi ki de sıkı çalışmalısınız ama robot gibi değil, insan gibi,baskı altın da değil,özgürce.Ve unutmayın gençsiniz. Kaybedeceğiniz bir şey yok. Bir daha ki sene de hazırlanabilirsiniz.

Stres yapılacak bir durumda değildir. Sonuç ne olursa olsun,siz daima başarılı bireylersiniz. Bazıları başarılarını daha farklı şekilde kanıtlarlar. Sizde onlardan olabilirsiniz. Bu bir sorun değil aksine bir başka artıcıktır.

Duymuşsunuz,birçok başarılı,zengin insan,ya üniversite terktir ya da üniversite okumamıştır. Girişimci olun!Hedefler,fikirler olsun.

giphy (1)

 

(not2:Bu yazı, ‘işe nasıl giresiniz’ yazısı değil.Sadece bazı şeyleri açıklayarak,asıl konuyu açıklayacağım bunun içinde en son şey olan sonuçtan başlayacağım. Tümden gelim yapacağım.)

Üniversiteye başladığım ilk dönemde, ‘Kariyer Yaşam’ adlı bir dersim vardı. Burada tamamen geleceğe yönelik bilgilerin verildiği,daha çok kişisel gelişim tarzında konuları işledik. Orada şunu öğrendim. Bir birey,ne olursa olsun,hangi kültür ve gelenekten gelirse gelsin,eğer donanımlı biri ise,ona açılmayacak kapı yoktur.Donanımlı kişi,düşünce ve karakterinde vizyonu geniş,sosyal ve kültürel aktivitelerin içerinsde,dünyadan haberdar ve fütürizme ayak uyduran kişidir aslında.

Peki nedir bu donanınlar?

Aslına bakarsınız herkesin içinde bulunması gereken bir kalıptır. Kısaca size ‘OT’ olmayın diyorum. Çocukken, ailerimizin farkında olmamasından,çok fazla değer vermediklerinden veya tamamen ekonomik sebeplerden dolayı,çok fazla aktivite içinde olayamayabilirsiniz. Ancak büyüdüğünüzde-hadi liseyi geçtim,lise bitince- artık ileriye bakmalısınız. Siz üniversiteyi kazandığınızda ve bir iş görüşmesine gittiğinizde CV’niz de Türkiye’nin en tanınan okulundan,en takdir edilen bölümden mezun olmanız size bir artı puan verir.Ancak bunlar işe alınmanız için yeterli değil. İşte bu yüzden hangi bölümü okursanız okuyun,kaç yıllık olursa olun,hiç adı duyulmayan bir üniversitelere dahi gitmiş  olsanız ,gerçekten ama gerçekten iş alımı için önemsiz.

_1371483076

Çünkü işverenler öncelikle sizin yabancı dilinize bakıyorlar. Bu yüzden ne olursa olsun önceliğiniz -üniversitede dersleriniz zor olabilir belki ama bu fırsatı yaratmalısınız yoksa pişman olursunuz- yabancı diller öğrenmek. Kesinlikle çoğul konuşuyorum çünkü İngilizce artık yeterli değil. Gençsiniz,vaktiniz yok sanıyorsunuz fakat hayatınız boyunca en çok boş vaktinizin olduğu yıllar öğrencilik zamanlarınız dır. Dilden sonra sizin kişiliğinize bakıyorlar. Kendinizi ifade etmeniz,konuşma şekliniz, güleç yüzünüz,kısaca kültürünüz ölçülüyor. Adam diyor ki ‘ben bu herifi işe alıyorum ama adam laylay lom,dünyadan bir haber. Anca eşek gibi okula gidip gelmiş,başka da bir şey yok’ diyor.O yüzden genel kültürünüz gelişmiş olmalı,-üniversitede kazanılan vizyon (sosyal çevre,aktiviteler ve bazı derslerin yarattığı farkındalıktan oluşabiliyor.) geri kalan tamamen kişinin kendi merakı-sonrasında aldığınız sertifikalar,yaptığınız etkinlikler önemli bulunuyor. Mesela üniversitelerde, sertifikalı seminerler çok yapılıyor. Ne olursa olsun onlara katılın. CV de yazacağınız bir şey,kesinlikle gerekli. Son olarak da sosyal aktiviteler. Hobiler,boş zamanlarınızda neler yaparsınız başlıklı sorular….

tumblr_n1vvi9KxRz1rdqbfro9_r1_500

En önemsiz görülen ve iş başvurularında genellikle ‘kitap okumak müzik dinlemek’ gibilerinin yazıldığı ,küçük sayılan aslında büyük olan bir detay. Çünkü işveren olan,pek bir bıkkın,koca göbüşlü amcalar,buruşuk suratlı teyzeler diyor ki;bu adam işte çalışacak. Bir gün iki gün sonra bıkacak. Çünkü bir şey yapmıyor. Evden işe,işten eve. Bu adam bıkınca bana zararı var. Çalışma isteği olmayacak,işini iyi bir şekilde yapamayacak.

Ki öyle. Bir şeyi sürekli yapmak ve o işin rutinleşmesi,kişi de bıkkınlık yaratır. Yaptığı meslek ne olursa olsun. Hem bu yüzden -hemde standart kalıbın dışında sizi farklı kılacağından-sosyal uğraşlarınızın olması gerekiyor. Siz şunu söylemeli veya yazmalısınız.

tumblr_njr9nvsWeW1si3gq6o1_r1_500

Hobileriniz nelerdir?

-Dans etmek,yabancı dil öğrenmek,futbol oynamak,seyahat etmek,farklı kültürleri tanımak,bilimsel konularını incelemek,yüzmek,karate yapmak,yazı-şiir yazmak,kara kalem yapmak,motor kullanmak,tiyatro yapmak ve dahası… Çok zengin bir alan burası. Önemli olan bu aktiviteleri gerçekten yapmak. Yazmak için oraya yazmamak. O yüzden bulunduğunuz şehirde ki ücretsiz/ücretli olan tüm aktivitelerine katılmak. Ki bu sosyal çevreniz ve kültür seviyenizi de artırır.

Dance_55dd69_5417951

‘Canlı bir kültür, bilgi noksanlıklarını süratle telafi eder. ‘ demiş Nevzat Köseoğlu. Çok da doğru demiş.

Emin olun bazı şeylerin farkına sonradan varacaksınız. Ama şu yukarıda yazdıklarım kulaklarınız da küpe olsun.

Bir üniversiteli olarak size verebileceğim tavsiyeler bunlardır.Gerisi standart. Soruları dikkatli okuyun,heyecan yapmayın,çok heyecanlandığınızda burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin,bildiğiniz sorudan başlayın,boşluk bırakın,tüm zamanınızı kullanın vesaireler.

Ne olursa olsun emin olun illa bir yeri kazanırsınız. Ama hedeflerinizi aklınızın en güzel belleğinde saklayın. Sakın unutmayın. Su yolunu bulur,akacak yerine ulaşır. Oxford’a gitseniz de ,Sütçü İmam’a da gitseniz  siz eğer yıllarınızı okula gidip gelmekle harca iseniz siz sadece çalışan işçiler olursunuz tabii iş mülakatlarını geçebilirseniz.

24

Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir. Unutmayın. Mağlup olursanız bir kapı daima vardır.’GELECEĞİ SATIN ALABİLECEK TEK ŞEY “BUGÜN”DÜR.’ (SAMUEL JOHNSON)

Siz kendiniz için bugünden başladınız.Sınav bir adımdı,gerisi size kalmış.

tumblr_mydro3awnc1t7rzi1o5_r1_500

Tabi üniversite hayatı diye bir şeyin olduğunu da unutmayın. .. 😉

Hepinize başarılar..

 

-Berna

 

 

 

Oylamak ister misiniz ?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Justin Bieber Burnunu Deldirdi

5 Seconds Of Summer Grup Üyelerini Tanıyın